Cytrynę używamy najczęściej do herbaty, drinków czy ciast. Jednak sok wyciśnięty z cytryny posiada również właściwości dezynfekujące i czyszczące. Dlatego z powodzeniem możemy ją wykorzystać nie tylko w kuchni!

Cytrynę możemy zastosować na wiele sposobów. Oprócz właściwości smakowych i zastosowania w kuchni możemy ją wykorzystać przy sprzątaniu domu. Ma ona właściwości antybakteryjne, odkażające oraz wybielające. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak możesz ułatwić sobie sprzątanie domu za pomocą cytryny!

Zastosowanie cytryny nie tylko w kuchni

Czyszczenie piekarnika

Cytryna świetnie nadaje się do mycia piekarnika. Usuwa tłuste plamy i wszystkie zabrudzenia. Wymieszaj pół litra wody z sokiem z połowy cytryny. Tak gotowy płyn wlej do naczynia żaroodpornego i umieść w piekarniku. Podgrzej piekarnik, aż płyn zacznie wrzeć. Para unosząca się w piekarniku rozpuści zabrudzenia i tłuste plamy, a także pozostawi przyjemny, świeży zapach.

Czyszczenie mikrofalówki

Nasza mikrofalówka bardzo często jest brudna w środku od podgrzewania jedzenia. Teraz możesz bardzo szybko ją wyczyścić przy pomocy cytryny. Do miseczki wlej wodę oraz sok z cytryny i podgrzewaj ją w mikrofalówce przez 5 minut. Potem ostrożnie wyjmij miseczkę z mikrofalówki, a urządzenie przetrzyj w środku wilgotną ściereczką. Mikrofalówka pozostanie czysta i z przyjemnym zapachem.

Usuwanie przykrych zapachów z lodówki

Cytryna jest bardzo pomocna przy usuwaniu brzydkich zapachów z lodówki. Najpierw usuń z lodówki wszystkie nieświeże produkty, a wszelkie otwarte opakowania serów czy wędlin zamknij w szczelnych opakowaniach. Następnie umyj wnętrze lodówki ciepłą wodą. Gdy lodówka będzie sucha, włóż do niej cytrynę pokrojoną w ćwiartki. Po tygodniu możesz ją wyjąć. Od teraz lodówka będzie przyjemnie pachniała cytrynowym zapachem.

Usuwanie kamienia ze zlewu

Cytryna świetnie poradzi sobie także z kamieniem i osadami w zlewie, zarówno w kuchni, jak i w łazience. Wystarczy, że przetrzesz kran i zlew plasterkiem cytryny. Zlew i kran będą lśnić jak nowe i pachnieć świeżym zapachem.

Czyszczenie deski do krojenia

Gdy deska do krojenia brzydko pachnie po krojeniu ryby, cebuli czy czosnku pomoże nam cytryna. Wystarczy natrzeć deskę połówką cytryny i pozostawić na 20 minut do wchłonięcia soku. Następnie dokładnie płuczemy deskę wodą i wycieramy. Cytryna usunie brud i pozostawi przyjemny zapach. Sprawdzi się to zarówno przy drewnianych deskach, jak też szklanych i plastikowych.

Usuwanie osadu z kubków

Środek z użyciem soku z cytryny poradzi sobie również z osadami na kubkach czy dzbankach, zwłaszcza po kawie i herbacie. Wystarczy do tego woda z sokiem. Możesz również wykorzystać skórki, które wzmocnią efekt. Brudne naczynia pozostaw z płynem i skórką w środku naczynia na kilka godzin, a w przypadku cięższych zabrudzeń nawet na całą noc. Potem umyj kubek ciepłą wodą. Będzie wyglądał jak nowy.

Lustra i okna

Cytryna jest też świetnym sposobem na czyszczenie luster. Do 2 litrów wody dodaj sok wyciśnięty z połowy cytryny. Gotowy płyn przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj nim lustra i okna. Ten naturalny płyn świetnie sobie poradzi ze smugami, a okna i lustra będą czyste i lśniące.

Zastosowanie cytryny nie tylko w kuchni

Pielęgnacja drewna

Jeśli chcesz dbać o meble w naturalny sposób, wykorzystaj do tego cytrynę. Wymieszaj szklankę soku z cytryny i szklankę oliwy z oliwek. Najlepiej zrobić to w butelce ze spryskiwaczem. Tak gotowym środkiem spryskaj meble i przetrzyj miękką szmatką. Preparat jest bezpieczny dla mebli i bardzo ekologiczny.

Odświeżacz do szafy

Jeśli chcesz odświeżyć szafę z ubraniami bez wykorzystywania gotowych saszetek zapachowych, to zastosuj cytrynę. Wysusz skórki od cytryny i umieść je w lnianych woreczkach. Tak przygotowane woreczki włóż do szafy z ubraniami lub do szuflady. Od teraz twoja szafa będzie cudownie pachniała świeżością.