Masz już dość okularów? Ciągle brudnych i parujących szkieł? Ucisku na nosie i uszach? Czas na soczewki kontaktowe! Soczewki nie parują, nie zsuwają się z nosa i nie uciskają. Świetnie się sprawdzają przy uprawianiu sportów. Są nieporównywalnie wygodniejsze od okularów.

Noszenie okularów stało się modne. W salonach optycznych dostępne są oprawki we wszystkich kolorach i modelach. Okulary dodają uroku, sprawiają, że wyglądamy inteligentniej. Nie są jednak tak wygodne w noszeniu, jak soczewki kontaktowe. Umieszczamy je bezpośrednio na oku, dzięki czemu obraz nie zostaje zniekształcony, a pole widzenia nie zostaje zakrojone tak jak w przypadku noszenia okularów.

Zamień okulary na soczewki

Wybór soczewek

Najważniejszą sprawą przy zakładaniu soczewek są czyste i zdezynfekowane dłonie. Dotyczy to zarówno zakładania, jak i zdejmowania soczewek. Najlepszym sposobem będzie użycie mydła antybakteryjnego oraz ręcznika papierowego, który nie zostawia włókienek na naszych dłoniach.

Do wyboru mamy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. To oznacza, że soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego użytku, każdego dnia zakładamy nową parę soczewek. Soczewki miesięczne nosimy cały miesiąc, oczywiście ściągając je na noc i chowając do pojemniczka napełnionego płynem do soczewek. Po miesiącu wyrzucamy soczewek i kupujemy nową parę. Należy bezwzględnie pilnować terminu wymiany nowych soczewek, aby nie używać obecnych po zakończonym terminie użytkowania. W przeciwnym razie możemy podrażnić nasze oczy lub co gorsza - nabawić się infekcji.

Do pielęgnacji soczewek najlepsze są płyny wielofunkcyjne. Służą one do czyszczenia, nawilżania i zabezpieczenia soczewek. Takim płynem należy także czyścić pojemniczek, w którym przechowujemy soczewki. Pod żadnym pozorem nie należy myć soczewek zwykłą wodą, gdyż nie tylko nie umyje ona naszych soczewek, ale może także je odkształcić.

Soczewki myjemy po ściągnięciu z oka i przed włożeniem ich do pojemniczka. Zdjętą soczewkę kładziemy na dłoni i polewamy ją płynem. Czyścimy najpierw jedną stronę, potem drugą. Tak umyte soczewki wkładamy do pojemniczka, który wcześniej napełniamy tym samym płynem. Płyn w pojemniczku najlepiej zmieniajmy codziennie, gdyż osadzają się w nim zanieczyszczenia z soczewek. Soczewki pozostawiamy na noc w pudełku z płynem, który je regeneruje i nawilża, dzięki czemu rano znów możemy je bezpiecznie nałożyć, o ile nie są to oczywiście soczewki jednodniowe.

Czasem zdarza się, że podczas noszenia soczewek nabawimy się infekcji oka. Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłową higieną w ich użytkowaniu lub alergią na składnik płynu, lub makijaż. Kiedy nasze oczy są zaczerwienione i podrażnione, należy zdjąć soczewki i zakroplić oczy odpowiednimi kroplami. Należy też zmyć makijaż, aby nie podrażniał on dodatkowo naszych oczu. Jeśli zwykłe łagodzące krople pomogą, możemy znów nałożyć soczewki, najlepiej świeżą parę. Jeśli natomiast objawy nie ustąpią, a stan naszych oczu się nie poprawi, należy szybko udać się do okulisty.

Zamień okulary na soczewki

Jak się malować przy noszeniu soczewek?

  • Przede wszystkim pamiętajmy, aby makijaż oczy wykonywać po nałożeniu soczewek, natomiast demakijaż dopiero po ich zdjęciu.
  • Najlepiej zrezygnować z cieni do powiek, gdyż mogą się obsypywać. Dotyczy to również tuszy wydłużających, których włókienka mogą dostać się do naszego oka i zabrudzić soczewkę.
  • Nie maluj kredką wewnętrznej krawędzi powieki, gdyż może ona zanieczyścić soczewkę i podrażnić oko.
  • Jeśli dopiero zaczęłaś nosić soczewki, pozwól oczom się do nich przyzwyczaić. Zrezygnuj w tym czasie z makijażu, gdyż łzawiące oczy mogą go rozmazać, a to dodatkowo podrażni oczy.
  • Stosuj kosmetyki przetestowane alergologicznie lub przeznaczone dla osób noszących soczewki kontaktowe.