Wraz z wiekiem tracimy włosy, jednak coraz częściej zdarza się to również osobom młodym. Powodów jest mnóstwo. Niektórym z nich możemy zaradzić sami, jednak z tymi poważniejszymi należy udać się do lekarza.

Geny

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest dziedziczne łysienie. Jest to zanik mieszków włosowych, na który wpływ mają geny. U mężczyzn zdarza się to już nawet we wczesnej młodości. Jedni łysieją na czubku głowy, innym robią się zakola. Łysienie dziedziczne spotyka też starsze kobiety, w ich przypadku włosy się przerzedzają.

Hormony

Częstą przyczyną wypadania włosów są zmiany hormonalne. Dzieje się tak np. przy niedoczynności tarczycy lub chorobie Hashimoto. Gdy choroba zostanie zaleczona, problem wypadających włosów powinien zniknąć. Wypadanie włosów spowodowane zaburzeniami hormonów mają też charakter przejściowy. Często dotyka on kobiety po porodzie, które tracą włosy, na skutek spadku estrogenu. Również menopauza może przyczynić się do większej utraty włosów. Jednak tu również problem powinien zniknąć po przejściu dolegliwości.

Choroby

Na utratę włosów wpływają również choroby skóry lub choroby wewnętrzne. Najczęstszy powód to łojotok i grzybica. Łojotok to nasilone wydzielanie łoju przez skórę głowy. Pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania i przekwitania, chociaż możemy mieć do niego skłonności dziedziczne. Grzybica natomiast nie niszczy mieszków włosowych, jest jednak trudna do wyleczenia. Łysienie plackowate jest kolejną chorobą odpowiedzialną za wypadanie włosów. Jest to choroba autoimmunologiczna, atakująca skórę głowy i powodująca powstawanie łysych placków. To schorzenie leczymy sterydami, chociaż zdarza się, że problem znika sam. Na chwilowo wzmożone wypadanie włosów może również wpłynąć przebyta operacja lub choroba z wysoką gorączką. Po wyleczeniu choroby, problem powinien zniknąć.

Leki

Przyjmowanie przez nas leków może mieć skutki uboczne, chociażby w postaci wypadania włosów. Najczęściej jest to przebyta chemioterapia, ale nie tylko. Również leki na stawy, artretyzm, nadciśnienie czy depresję również powoduje, że zaczynamy gubić włosy.

Odchudzanie

W sytuacji, gdy szybko tracimy na wadze, możemy też zacząć gubić włosy. Niedobory żelaza czy białka też powodują wypadanie włosów. Dotyczy to również wegetarian i wegan, a także osób chorujących na anoreksję i bulimię.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Zbyt częste używanie suszarki, prostownicy czy lokówki może pogorszyć kondycję włosów i powodować ich wypadanie. Także uczulenie na jakiś składnik szamponu czy odżywki pogarsza ich stan. Nie powinniśmy też zbyt często farbować włosów. Unikajmy też fryzur, które łamią i ciągną włosy takie jak warkocz czy koński ogon.

Wypadanie włosów

Na ratunek włosom

Zmiana diety powinna być pierwszym krokiem, aby wzmocnić włosy. Wystarczy wzmocnić nasz jadłospis o preparaty zawierające przede wszystkim: biotynę, witaminę A i krzem. Dobierajmy kosmetyki do rodzaju naszych włosów i nie przesadzajmy z ich ilością. Najlepsze są te naturalne środki bez silikonów i parabenów. Pomoże też masaż skóry głowy, dzięki czemu skóra będzie lepiej ukrwiona, a włosy bardziej odżywione.