Palenie papierosów to nałóg, z którego bardzo ciężko się wyrwać. Tracimy swoje zdrowie, domowy budżet zostaje bardzo mocno uszczuplony, a dodatkowo nasza rodzina również pali, tyle że biernie. Rzucenie palenia przywróci Ci ładniejszą cerę, poprawi kondycję płuc, a Ty zyskasz dodatkowe pieniądze na przyjemności. Jeśli jeszcze się zastanawiasz czy i jak skutecznie rzucić palenie, ten artykuł jest dla Ciebie!

Rzucanie palenia przynosi same korzyści dla naszego zdrowia:

  • regeneruje się nasza skóra,
  • płuca zwiększają swoją wydolność,
  • naczynia krwionośne powracają do swojej normalnej jakości pracy,
  • nasza ziemista i szara cera znów zyskuje blask,
  • znika problem żółtych paznokci,
  • włosy i ubranie przestają śmierdzieć dymem papierosowym,
  • po pewnym czasie ustaje uporczywy kaszel palacza,
  • i co najważniejsze maleją szanse, że zachorujemy na nowotwór, udar czy zawał.

A więc do dzieła!

Rzuć palenie!

Jak odnaleźć motywację, aby rzucić palenie?

Chyba każdy palacz jest świadomy tego, jak ten nałóg wpływa na jego zdrowie. Jednak do większości z nich ten argument w ogóle nie przemawia. Kampanie zdrowotne na paczkach papierosów nie przynoszą skutecznych rezultatów, widmo nowotworu płuc nie odstrasza większości palących. Jak zatem znaleźć motywację do zerwania z tym okropnym uzależnieniem?

Palenie papierosów to drogi nałóg. Paczka papierosów średnio kosztuje 15 zł. Może to będzie motywacją do porzucenia tego nałogu? Warto przekalkulować sobie, ile wydajemy na papierosy w ciągu miesiąca, kwartału, a może roku i wtedy uzmysłowimy sobie, jak bardzo uszczuplamy nasz domowy budżet na coś co zabiera nam zdrowie. Bardzo ważną motywacją jest na pewno wsparcie rodziny i przyjaciół. W dobie zdrowego stylu życia, w którym nadeszła moda, aby dbać o siebie, palenie papierosów może być początkiem zmian naszego sposobu bycia. A może warto wśród znajomych czy kolegów / koleżanek z pracy poszukać osobę z takim samym problemem i wspólnie podjąć decyzję o rzuceniu palenia. We dwoje zawsze raźniej, wspólnie możemy się motywować i rozumieć. Kolejnym motywatorem może być jakieś ważne wydarzenie w życiu: nowy związek, ślub, narodziny dziecka, zmiana pracy czy domu. Nie szukajmy wymówek, tylko powodów, dla których warto rzucić palenie. Bo warto!

Rzuć palenie!

Zadbaj o komfort psychiczny

Odnalezienie motywacji do rzucenia palenia to tylko początek naszej walki z tym nałogiem. Palenie papierosów najczęściej pomaga w stresujących sytuacjach lub rozładowuje napięcie. Dlatego podczas rzucania palenia musimy odnaleźć inny sposób na radzenie sobie, chociażby ze stresem. Warto podjąć się tego wyzwania w takim momencie naszego życia, w którym nasza sytuacja życiowa i kariera są na stabilnym gruncie. Każda nowa i stresująca sytuacja może doprowadzić do naszego złamania danej sobie obietnicy. Najważniejsze są pierwsze tygodnie, w których musimy poradzić sobie nie tylko ze stresem, ale również z głodem nikotynowym.

Tylko jak radzić sobie ze stresem, kiedy sama myśl rzucenia palenia powoduje u nas stres, chociażby taki jak zmieni się nasza waga? Rzucenie palenia nie ma jednak wpływu na wagę, tyją tylko ci, którzy zaczynają więcej jeść, może w ten sposób radząc sobie z głodem nikotynowym lub stresem. Na pewno warto przy okazji porzucania nałogu zacząć uprawiać jakiś sport oraz zmienić nawyki żywieniowe. Szybciej poprawimy nasze zdrowie, a dodatkowo znajdziemy sposób na to, jak przestać myśleć o zapaleniu papierosa.

Spróbujmy również ograniczyć kontakty z osobami palącymi lub sytuacji, w których możemy być narażeni na pokusę zapalenia papierosa. Może zamiast tego, lepiej pobiec do parku lub ugotować obiad wspólnie z rodziną?

Rzuć palenie!

Wybierz metodę odpowiednią dla siebie

Nie ma jednej metody na to, jak skutecznie rzucić palenie, każdy palacz zaczyna to robić w inny sposób: jeden zmniejsza ilość wypalanych papierosów w ciągu dnia, inny wspiera się tabletkami lub podobnymi środkami, jeszcze inny postanawia zmienić styl życia i z nowym rokiem rzuca palenie. Każdy sposób jest inny, trzeba tylko odnaleźć motywację, trzymać się postanowienia i cieszyć się zdrowiem i głębokim oddechem!