Olej lniany zawiera bardzo duże ilości kwasu Omega-3, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest on istotnym elementem tkanki mózgowej i każdej komórki naszego organizmu, a dodatkowo bierze udział w łączeniu się hormonów. W skład 1 litra oleju lnianego wchodzi aż 50% kwasu Omega-3. Olej lniany zawiera także kwas oleinowy, linolowy, alfa-linolenowy oraz nasycone kwasy tłuszczowe.

Olej lniany zaczęto uprawiać już w VII w. przed naszą erą. Stosowali go Grecy i Rzymianie do leczenia bóli brzucha, biegunek i zapalenia błon śluzowych. Do dziś stosujemy olej lniany ze względu na jego bogate właściwości. Jego stosowanie ma zbawienny wpływ na nasz organizm.

Cudowne właściwości oleju lnianego

Olej lniany zawiera kwas alfa-linolenowy, który jest źródłem kwasu DHA będącego składnikiem naszego mózgu. W przypadku niskiego poziomu kwasu DHA mogą się u nas pojawić problemy z pamięcią, wzrokiem, zmianami nastroju lub problemy neurologiczne. Olej lniany pomaga w leczeniu depresji, stwardnienia rozsianego czy choroby Alzheimera. Jego stosowanie pomaga również przy drętwieniu i mrowieniu kończyn.

Kolejną właściwością oleju lnianego jest jego wpływ na obniżenie złego cholesterolu. Kwasy Omega-3, które są zawarte właśnie w oleju lnianym, powodują, że wzrasta nam poziom dobrego cholesterolu. Dzięki temu ryzyko wystąpienia u nas zawału serca, miażdżycy czy nadciśnienia znacznie spada.

Spożywanie oleju lnianego wspomaga procesy trawienne i przyspiesza metabolizm. Zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, a także je rozpuszcza. Wzmacnia też błony śluzowe, osłania je i regeneruje.

Olej lniany – właściwości i zastosowanie

Zastosowanie oleju lnianego

Olej lniany powinni stosować wszyscy, zarówno dorośli, jak i dzieci czy sportowcy. Jego regularne stosowanie chroni nas przed chorobami i dolegliwościami.

Stosowanie oleju lnianego przez kobiety ma wpływ na uregulowanie ilości hormonów w organizmie, a tym samym reguluje cykl miesiączkowy. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia objawów związanych z zespołem napięcia miesiączkowego takich jak: bóle podbrzusza, obrzęki i drażliwość. Jego stosowanie łagodzi także objawy menopauzy. Jest też stosowany w leczeniu bezpłodności, dzięki zawartości kwasów Omega-3 i fitoestrogenów.

Stosowanie oleju lnianego przez mężczyzn pomaga w leczeniu bezpłodności, a także schorzeń prostaty.

Z uwagi na zawartość w oleju lnianym kwasów Omega-3 niezbędnych do budowy neuronów, powinien być on stosowany przez dzieci i młodzież w okresie nauki. Zaleca się również jego spożywanie w leczeniu trądziku, gdyż równoważy on poziom hormonów w organizmie. Olej lniany stosuje się także w leczeniu i zapobieganiu zespołowi nadpobudliwości psychoruchowej, czyli ADHD.

Olej lniany powinien być również stosowany przez kobiety w ciąży. Reguluje on poziom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Ich niedobór bowiem może prowadzić do przedwczesnego porodu, gorszego rozwoju fizycznego i psychicznego płodu, powodować u niego zmiany skórne, a także wpływać na osłabioną odporność na infekcje nienarodzonego dziecka.

Olej lniany jest również zalecany osobom uprawiającym sport. Wspomaga on budowę mięśni i redukuje tkankę tłuszczową. Produkuje hemoglobinę i transportuje tlen, dzięki czemu poprawia wydolność i wytrzymałość organizmu sportowców, a także skraca czas jego regeneracji.

Kwas Omega-3 zawarty w oleju lnianym produkuje hormony szczęścia, czyli serotoninę i endorfiny, nazywane inaczej hormonami szczęścia. Dlatego też jest polecany osobom zmagającym się z depresją.

Olej lniany – właściwości i zastosowanie

Olej lniany jest polecany zarówno młodym, jak i starszym ludziom, sportowcom i kobietom w ciąży. Jego właściwości są bezcenne dla naszego organizmu, a dzięki regularnemu stosowaniu unikniemy wielu problemów zdrowotnych!