Do niedawna mężczyzna dbający o swój wygląd był postrzegany jako próżny i zniewieściały. Mydło i krem do golenia były jedynymi kosmetykami używanymi przez większość mężczyzn. Zmarszczki i szorstka skóra były przez nich uznawane za symbol męskości. Dziś zadbany mężczyzna jest zauważany przez kobiety i lepiej postrzegany w pracy. Zadbane włosy, skóra i zęby mają ogromny wpływ na wizerunek mężczyzny.

Na szczęście mężczyźni chętniej niż kiedyś sięgają po kosmetyki. Stosują m.in. kremy, także te pod oczy, balsamy, peelingi oraz środki do pielęgnacji brody i zarostu.

Kosmetyki dla mężczyzn

Coraz ciekawsza oferta kremów dla panów na pewno ma wpływ na ich zainteresowanie tym kosmetykiem. Ich przeznaczenie jest zgodne z tym, czego oczekują od nich mężczyźni. Taki krem posiada lekką konsystencję, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Ich stosowanie przynosi ulgę skórze, która często jest podrażniona po goleniu. Warto połączyć stosowanie kremów razem z maskami, których aktywne składniki pielęgnują skórę zniszczoną słońcem, wiatrem, mrozem, paleniem papierosów czy przesiadywaniem przed komputerem.

Naskórek mężczyzn jest grubszy niż u kobiet i dlatego ich skóra dłużej pozostaje młoda, a także lepiej się broni przed wpływem czynników zewnętrznych. Ma też lepszą zdolność do regeneracji i odnowy. Także męskie hormony powodują większe wydzielanie łoju niż u kobiet. Panowie mają też więcej kolagenu i elastyny w głębszych warstwach skóry, dzięki czemu ich skóra dłużej pozostaje młoda i jędrna. Jednak męskie starzenie przebiega szybciej i gwałtowniej niż u pań. Gdy u mężczyzny pojawiają się zmarszczki, są one bardziej widoczne i głębokie. Dlatego panowie powinni sięgać po kremy przeciwzmarszczkowe, które zawierają retinol, witaminy C i E oraz odżywcze minerały. W ten sposób zapobiegną wysuszaniu skóry i powstawaniu zmarszczek.

Jakie kosmetyki dla mężczyzn wybrać?

Panowie z tłustą cerą powinni wybrać lekkie, beztłuszczowe żele i kremy, które pochłaniają nadmiar sebum i zapobiegają świeceniu się skóry. Dla mężczyzn z cerą suchą przeznaczone są kremy z kwasem hialuronowym, gliceryną i wyciągami z roślin, które nie powodują nadmiernego wysuszania skóry w jej głębszych warstwach. Mężczyźni ze skórą wrażliwą, u których czynniki atmosferyczne czy kosmetyki powodują podrażnienia, powinni używać kremów z alantoiną lub prowitaminą B5, które koją i łagodzą zaczerwienienia i uczucie szczypania.

Mężczyźni nie powinni myć twarzy tylko wodą i mydłem, gdyż w ten sposób nie pozbywają się łoju, a jedynie brudu i kurzu. Mydło dodatkowo wysusza skórę i niszczy jej barierę ochronną. Do mycia twarzy najlepsze będą pianki i żele, nie dość, że dobrze oczyszczają skórę, to nie powodują jej podrażnień.

Kosmetyki dla mężczyzn

Męski zarost również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Brodę trzeba myć codziennie i czesać ją szczotką z naturalnego włosia. Dłuższy zarost powinien być pielęgnowany balsamami lub olejkami, które zmiękczają zarost i nawilżają skórę pod nim. Zapobiegnie to łuszczeniu się skóry i uczuciu swędzenia.