Kamica nerkowa, inaczej moczanowa, pojawia się najczęściej między 30. a 50. rokiem życia, chociaż zdarza się, że występuje nawet u małych dzieci. W większości chorują na nią mężczyźni, bo aż cztery razy częściej niż kobiety.

Kamienie nerkowe – objawy

Wszystko zaczyna się od złogów tworzących się w przewodach moczowych i nerkach. Najpierw przypominają one piasek, potem tworzą się kamienie. Pierwszym objawem jest ból, który czujemy przy oddawaniu moczu. Gdy kamień przesunie się do moczowodu z nerki, występuje bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej promieniujący w dole brzucha. Jest to atak kolki nerkowej, któremu towarzyszą parcie na pęcherz, krew w moczu i niekiedy wymioty.

Przyczyny kamicy nerkowej

Przyczyną pojawienia się piasku i kamieni w nerkach może być nadmiar substancji chemicznych, które występują w moczu, ale przy wysokim stężeniu tworzą kryształki piasku lub złogi kamieni. Nadmiar tych związków chemicznych może powodować dieta, w której dominuje białko zwierzęce i picie zbyt małej ilości płynów. Przyczyną kamicy nerkowej mogą być też zrosty w drogach moczowych, które utrudniają odpływanie moczu. Kamienie nerkowe mogą się również pojawiać u osoby często chorującej na zakażenia dróg moczowych i osób ze stale niskim lub wysokim pH moczu. Przy niskim pH powstają złogi moczanowe i cystynowe, zaś przy wysokim – złogi fosforanowe i szczawianowe. Piasek i kamienie mogą się również pojawiać u osób z niskim poziomem magnezu we krwi.

Kamica nerkowa

Jak radzić sobie z kamieniami w nerkach?

Kamice nerkowe leczy się farmakologicznie aż u 70% chorych. Najczęściej chorzy otrzymują leki pozwalające wydalić złogi i hamujące krystalizację związków chemicznych powodujących powstawanie piasku i kamieni. Chorzy muszą też przyjmować potas lub magnez, w zależności od rodzaju kamieni. Chorym zaleca się również picie większej ilości płynów, ograniczenie ilości spożywanego mięsa i soli oraz zwiększenie spożycia owoców i warzyw, które działają alkalizująco. Pomaga również picie wód mineralnych, które ułatwiają pozbycie się kamieni i zmniejszają ich rozmiary.