Już niedługo nastanie zima, a wraz z nią na ulicach i chodnikach pojawi się sól. Jak zabezpieczyć nasze buty przed solą i jak ją usunąć domowymi sposobami nie niszcząc przy tym obuwia? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Przed założeniem obuwia, musimy je wypolerować, natłuścić i zaimpregnować. Tak przygotowane buty będą odporniejsze na plamy z soli drogowej, a powstałe plamy łatwiej usuniemy. Zanim jednak przygotujemy nasze obuwie na sezon zimowy, sprawdźmy jakich preparatów powinniśmy użyć do konkretnego rodzaju obuwia. Do butów skórzanych najlepsze będą pasty natłuszczające i impregnacja. Buty zamszowe zabezpieczamy produktami do nich stworzonych. Tak przygotowane buty uchronimy przed mrozem, wilgocią, śniegiem i oczywiście solą na chodnikach.

Jak wyczyścić buty z soli?

Jeśli na naszych butach mimo impregnacji pojawią się plamy, można się ich pozbyć za pomocą domowych sposobów.

Najłatwiejszą metodą czyszczenia butów z soli jest mleko lub ocet spirytusowy. Przecieramy nimi buty, a następnie wycieramy szmatką namoczoną w ciepłej wodzie. Im szybciej zaczniemy usuwać plamy z butów, tym łatwiej i szybciej się ich pozbędziemy.

Usuwanie soli z butów zamszowych

Zamsz jest delikatnym materiałem, dlatego należy zachować ostrożność przy jego czyszczeniu. Butów zamszowych nie należy zakładać w wilgotne dni, gdyż mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli jednak pojawią się na nich plamy z soli, nie panikujmy, gdyż bardzo łatwo można je usunąć domowymi sposobami:

  • wilgotne buty należy wypchać gazetami i pozostawić do wyschnięcia, pamiętaj jednak, by nie stawiać ich w okolicach źródeł ciepła,
  • za pomocą specjalnej szczotki wyczyść buty z kurzu i piasku,
  • przygotuj roztwór z ciepłej wody i octu w stosunku jeden do jednego lub mleko i zamocz w nim szmatkę, przyłóż delikatnie do plamy bez pocierania, aby nie uszkodzić materiału,
  • pozostaw buty do wyschnięcia, a potem je zaimpregnuj odpowiednim do tego preparatem.

Usuwanie soli z butów skórzanych

  • za pomocą lekko zwilżonej szmatki oczyść buty z kurzu i piasku,
  • przygotuj roztwór z ciepłej wody i octu w stosunku jeden do jednego i zamoczoną w nim szmatką delikatnie przetrzyj buty, pamiętając o odsączeniu szmatki z nadmiaru wody,
  • możesz je przetrzeć także płatkami kosmetycznymi zamoczonymi w mleku,
  • wypchaj buty gazetami i pozostaw je do wyschnięcia, pamiętaj, aby nie stawiać ich w pobliżu kaloryfera,
  • po wyschnięciu butów posmaruj je pastą i zaimpregnuj odpowiednim środkiem.

Gdy domowe sposoby nie pomagają?

W przypadku uporczywych plam, z którymi nie poradziły sobie woda z octem czy mleko, warto sięgnąć po specjalne preparaty czyszczące. Pamiętaj, aby do konkretnego rodzaju obuwia wybierać środki do niego przeznaczone.

Jak usunąć sól z butów?

Usuwanie plam soli z butów jest łatwe i szybkie nawet domowymi sposobami. Pamiętajmy, aby przed założeniem obuwia zawsze je zaimpregnować odpowiednim środkiem, co na pewno zachowa je w lepszym stanie i uchroni przed pojawianiem się na nich plam soli.