Sypialnia jest rajem dla drobnoustrojów i roztoczy, które żywią się martwym naskórkiem człowieka. Roztocza rozmnażają się głównie w ciepłym i wilgotnym miejscu, szczególnie na materacu czy tkaninach. Jak dbać o pościel i ręczniki, aby nasza sypialnia nie była siedliskiem bakterii i powodem alergii?

Jak często prać i zmieniać pościel?

Pościel powinniśmy zmieniać raz na dwa tygodnie. Przy tej okazji warto również przewietrzyć materac – szczególnie dotyczy to alergików. W lecie, gdy jest gorąco i się pocimy, należy zmieniać pościel jeszcze częściej. Pamiętajmy, że naszą pościel zamieszkują m.in. roztocza, których odchody mogą powodować u nas alergie.

Najlepsza pościel to ta bawełniana, gdyż najlepiej przepuszcza powietrze. Jest również odporna na wysoką temperaturę podczas prania. Aby pozbyć się roztoczy z pościeli, należy ją prać w temperaturze 60 stopni, a po wysuszeniu również wyprasować. Pościel z kory, flanelowa lub syntetyczna powinny być prane w temperaturze 40 stopni zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak przy tej temperaturze nie pozbędziemy się roztoczy i drobnoustrojów. Pościel jedwabna powinna być prana w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni. W takiej sytuacji warto posiadać pralkę dla alergików, która usuwa bakterie i roztocza nawet w niskich temperaturach. Aby pościel dłużej nam służyła, nie należy jej wirować ani dodawać wybielacza, gdyż wtedy pościel może zacząć blaknąć.

Jak często prać pościel i ręczniki?

Pranie ręczników

Na powierzchni ręczników pozostają bakterie, grzyby, nasz naskórek i włosy. Dlatego też ręczniki powinniśmy wymieniać nawet codziennie. Najlepiej robić to, co 3-4 użycia, szczególnie chodzi o ręczniki używane do wycierania twarzy i rąk. Ręcznik kąpielowy powinien być prany co 3 dni. Po każdym użyciu taki ręcznik powinien być wywieszony i wysuszony, gdyż wilgotny materiał sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów, a do tego będzie nieprzyjemnie pachniał.

Ręczniki powinniśmy prać osobno z innym praniem i w temperaturze 60 stopni. Jest to najlepsza temperatura do pozbycia się bakterii i grzybów. Aby ręczniki ładnie pachniały, możemy do ich płukania użyć olejku eterycznego.

Jak często prać pościel i ręczniki?

A co ze zmianą piżamy?

Piżamę należy zmieniać co najmniej dwa razy w tygodniu, minimum to raz na tydzień. W piżamie gromadzi się martwy naskórek, pot, a także sebum. Zbyt rzadka zmiana piżamy powoduje, że po umyciu zakładamy na siebie brudną piżamę, co mija się z wieczornym prysznicem. Latem, gdy się pocimy lub przy przeziębieniu podczas gorączki warto wymieniać piżamę nawet codziennie.