Halloween jest świętem obchodzonym w Polsce od niedawna, a przywędrowało do nas z Zachodu. Jednak nie jest to święto stworzone tylko z myślą o napędzaniu handlu. Ma ono swoją genezę oraz zwyczaje. Skąd wzięło się to święto i jakie jest jego znaczenie?

Przełom października i listopada raczej kojarzy nam się z dniem Wszystkich Świętych. Od początku jesieni sklepy zapełniają się kwiatami i zniczami, a my przygotowujemy i czyścimy groby naszych bliskich na to święto. Osoby obchodzące Hallowen dodatkowo w tym czasie organizują zabawy i przebieranki. W sklepach pojawia się mnóstwo strasznych strojów oraz dekoracje z dyni. Nawet sklepy spożywcze czy z ciuchami oferują specjalne serie produktów przygotowane do obchodów tego święta. Welu jednak z nas uważa, ze Halloween, podobnie jak Walentynki to święto komercyjne, na które wydajemy niepotrzebne pieniądze.

Głównym symbolem Halloween jest dynia, wydrążona i podświetlona, często z przerażającym uśmiechem. Innymi motywami są też pająki, nietoperze, trupie czaszki, zombie, czarownice, a nawet czarne koty.

Halloween

Halloween przywędrowało do nas z Ameryki, jednak nie jest to amerykańska tradycja. Swoje korzenie ma w cywilizacji Celtów niegdyś zamieszkujących tereny dzisiejszej Anglii, Walii, Irlandii, Szkocji i północnej Francji. Celtowie wierzyli, że w dniu 31 października dusze zmarłych odwiedzały ziemię. Organizowano różne ceremonie, które miały odstraszyć złe duchy. Palono ogniska, hałasowano i zakładano okropne maski, które miały przepędzić nieproszonych gości. Celtowie sądzili, że zakładane przez nich straszne stroje i przerażające maski zmylą duchy, które widząc ludzi podobnych do siebie miały ich zostawić w spokoju bez wyrządzania krzywdy.

Nazwa Halloween pochodzi od „All Hallows’ Eve”, czyli „wigilii Wszystkich Świętych”. Jednak w dzisiejszych czasach zabawy w przebieranki nie wiążą się z żadnymi wierzeniami, jest to oswajanie się ze śmiercią na wesoło. W Ameryce, a także innych krajach, w których obchodzi się to święto, jest to po prostu okazja do zabawy i spotkania się z przyjaciółmi.

Najpopularniejsze zabawy

Najpopularniejszym zwyczajem kojarzącym się z Halloween jest zabawa z hasłem „Trick or treat” („Cukierek albo psikus”). Dzieci przebierają się w stroje i chodzą od domu do domu, a dorośli częstują je słodyczami, a jeśli tego nie zrobią, to dzieci wyrządzą im jakąś niewinną psotę. We Włoszech natomiast dzieci rano odnajdują słodycze, które według wierzeń pozostawili im zmartwychwstali zmarli.

W Irlandii wymyślono wycinanie halloweenowych lampionów. Na początku zamiast dyni używano rzepy, brukwi lub buraka. Używanie dyni to pomysł Anglików, którzy uważali że jest wygodniejsza i większa do stworzenia lampionów.

Halloween

Nie wszyscy w Polsce obchodzą Halloween, następuje jednak coraz większe zainteresowanie tym zachodnim świętem. Możemy zauważyć coraz więcej udekorowanych domów, czy organizowania imprez z przebieraniem. Od połowy października w coraz większej liczbie sklepów pojawiają się gotowe lampiony, straszne maski i stroje, artykuły do charakteryzacji czy produkty spożywcze nawiązujące do Halloween. Może warto w tym roku przyłączyć się do zabawy?