Ból głowy może wywołać wiele czynników. Mogą to być brak snu, stres czy zbyt długie przesiadywanie przy komputerze. Jeśli poznamy przyczynę bólu głowy, spróbujmy go pokonać bez konieczności łykania tabletek.

Gdy męczą nas silne i nawracające bóle głowy, koniecznie zgłośmy się do lekarza, gdyż mogą one sygnalizować poważną chorobę. Zdarzają się jednak takie bóle głowy, które powodują tylko lekki dyskomfort i nie uniemożliwiają naszego funkcjonowania. W takim przypadku nie sięgajmy od razu po tabletki, tylko spróbujmy pokonać ból innymi sposobami.

Świeże powietrze

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu głowy jest niedotlenienie mózgu. Problem ten dotyczy w szczególności osób, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach, siedząc przy biurku ze ściśniętą klatką piersiową. Powoduje to, że oddech jest bardziej płytki, a mózg niedotleniony. Mogą się wtedy pojawić problemy z koncentracją, zawroty i w końcu ból głowy. Gdy pojawią się te dolegliwości, należy od razu przewietrzyć pomieszczenie. Kiedy to nie pomoże, najlepiej wyjść na zewnątrz i przejść się na spacer. Świeże powietrze poprawi nasze krążenie i dotleni mózg. Szybszy spacer spowoduje wydzielanie endorfin, które mają działanie przeciwbólowe.

Nawodnij organizm

Bardzo często ból głowy pojawia się, gdy nasz organizm domaga się wody. Najczęściej czujemy wtedy pulsowanie w głowie lub ucisk. Jeśli w ciągu dnia wypijemy za mało wody lub soków owocowych, nie dostarczymy płynów do całego naszego organizmu. Naczynia krwionośne w głowie zaczną się zwężać, co spowoduje wzrost ciśnienia tętniczego. A potem pojawia się ból bardzo podobny do tego migrenowego. Zamiast sięgać po tabletkę, należy wypić dwie szklanki wody i odczekać kilka minut. Jeśli przyczyną bólu głowy było odwodnienie, to tabletka nie będzie potrzebna. W przypadku takiego bólu głowy warto zjeść owoc lub małą przekąskę, gdyż przyczyną bólu głowy może być też spadek cukru we krwi.

Domowe sposoby na ból głowy

Ciepłe i zimne okłady

Warto wypróbować kąpiele lub okłady w przypadku bólu głowy. Zmiana temperatury poprawia ukrwienie naczyń w głowie. Próbujmy zarówno okłady ciepłe, jak i zimne. Nie każdy bowiem może nam służyć lub pasować. Pierwszy sposób to nalanie do miski gorącej wody, a następnie siad na krześle i włożenie nóg do miski z gorącą wodą, przy jednoczesnym masowaniu skroni kostką lodu lub przyłożeniem zimnego okładu. Drugi sposób to nalanie do miski zimnej wody, tak aby sięgała nam do połowy łydek i chodzenie w wodzie z wyciąganiem nogi po każdym kroku. Powinno to trwać około dwóch minut. Jeśli ból głowy jest spowodowany napięciem i stresem lub zmianą pogody, może nam pomóc prysznic. Należy zwilżyć w zimniej wodzie szorstką rękawicę i natrzeć całe ciało kolistymi ruchami. Następnie wejdź do ciepłego prysznica i stopniowo zmniejszaj temperaturę wody. Przez kolejne dwie minuty stosuj naprzemiennie ciepły i zimny strumień wody. Zabieg zakończ zimną wodą. Długa i ciepła kąpiel pomaga natomiast w rozluźnieniu mięśni karku i pleców, których napięcie może powodować bóle głowy.

Herbata ziołowa

Gorące napary powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepszy transport substancji leczniczych. Łyżeczkę wybranych ziół należy zalać wrzątkiem, a po około 10 minutach odcedzić i wypić W zależności od potrzeby mamy bardzo duży wybór ziół. Na uspokojenie warto sięgnąć po walerianę, kozłek lekarski, melisę, lawendę, dziurawiec lub miętę. Zioła lipy pomogą na zmęczenie. Miłorząb zmniejszy niedotlenienie mózgu. W przypadku przeziębień pomogą zioła rumianku lub kory wierzby. Przy bólu związanym ze zmianą pogody pomogą chmiel i szałwia. Na niestrawność lub kaca pomoże natomiast napar ze świeżego imbiru. Przy bólu głowy spowodowanym miesiączką pomoże nam szałwia i niepokalanek. Należy jednak pamiętać, by nie przyjmować ziół z żadnymi lekami, gdyż mogą one różnie na nie reagować.