Prawidłowe oczyszczanie cery jest podstawą pielęgnacji. Od niej zależy zdrowie i wygląd naszej skóry, a także nasza reakcja na zabiegi upiększające. Zanim jednak wybierzemy się do profesjonalnej kosmetyczki, zadbajmy o naszą cerę w domu. Podstawą prawidłowego oczyszczania twarzy jest demakijaż, choć to nie jedyny sposób na prawidłową pielęgnację cery.

Dlaczego oczyszczanie twarzy jest ważne?

Skóra, która jest prawidłowo oczyszczona jest pełna blasku i lepiej dotleniona. Powodem tego jest odblokowanie gruczołów łojowych, czyli porów skóry. Oczyszczanie twarzy pozwala też na zapewnienie równowagi kwasowo-zasadowej skóry. Zapewnia także prawidłowe działanie warstwy lipidowej, która zbudowana z wody i lipidów jest odpowiedzialna za zatrzymanie wody w komórkach i za nawilżenie skóry.

Domowe oczyszczanie twarzy

Regularność

W oczyszczaniu twarzy niezbędna jest regularność. Oczyszczaj twarz minimum dwa razy w ciągu dnia. Rano pozbywasz się resztek kremu i warstwy sebum. Wieczorem natomiast – usuwasz makijaż i wszystkie zanieczyszczenia skóry powstałe w ciągu dnia. Warto też umyć buzię w ciągu dnia, jeśli stosujesz filtry słoneczne, zmyj je po zejściu ze słońca. Umyj twarz również wtedy, gdy przebywasz w zanieczyszczonym powietrzu. Nie obawiaj się częstego mycia skóry twarzy, pamiętaj natomiast, aby dobrać do tego celu odpowiednie kosmetyki.

Dopasuj odpowiedni preparat

Wybierz kosmetyki, które będą odpowiednie do twojego rodzaju cery. Do wyboru masz różnego rodzaju żele, pianki, olejki. Do cery tłustej używaj żele, pianki i pasty, które usuną nadmiar tłuszczu. Do skóry wrażliwej i suchej stosuj mleczka i olejki, ponieważ zawierają lipidy.

Kosmetyki micelarne

Zawierają one malutkie kuleczki, które są zbudowane z cząstek wodnych i tłuszczowych. Ich połączenie usuwa makijaż, nawet ten wodoodporny, a także brud i kurz. Są szczególnie polecane do skóry wrażliwej i alergicznej. Kosmetyki micelarne są dostępne w formie płynu lub żelu. Po wstrząśnięciu nasączamy nim wacik, a następnie przytrzymujemy na skórze, aby usunął makijaż, potem przecieramy skórę. Gdy wacik będzie czysty, nasza skóra bedzie całkowicie oczyszczona. Potem przemywamy skórę wodą lub tonikiem.

Domowe oczyszczanie twarzy

Demakijaż za pomocą chusteczek

Oczyszczanie skóry za pomocą chusteczek nawilżanych nie powinno być naszą codziennością, gdyż nie są tak dokładne jak preparaty do mycia twarzy. Warto je jednak mieć zawsze pod ręką np. w podróży lub gdy nie mamy możliwości umyć twarzy w sposób tradycyjny.

Peeling

Kosmetyk ten oczyszcza skórę poprzez usuwanie martwego naskórka, co przyczynia się do jego odnowy. Dla osób z cerą tłustą, mieszaną lub normalną odpowiednie będą peelingi mechaniczne, które zawierają ścierające drobinki. Dla skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej stosujmy peelingi enzymatyczne, które są delikatniejsze, ale usuwają naskórek równie skutecznie.

Tonik

Tonizowanie twarzy jest ostatnim krokiem w pielęgnacji twarzy. Przywraca on skórze równowagę kwasowo-zasadową. Skórę przecieramy wacikiem nasączonym tonikiem. Jego nadmiar należy osuszyć, gdyż może wyciągać wodę ze skóry.