Antyperspirant oraz dezodorant używamy w tym samym celu, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi potu. Jednak oba te kosmetyki różnią się między sobą. Dezodorant tylko ukrywa nieprzyjemny zapach potu, natomiast antyperspirant dodatkowo ogranicza jego wydzielanie. Dlatego wybierając któryś z tych kosmetyków, musimy się kierować naszymi indywidualnymi potrzebami – intensywnością pocenia oraz stopniem wydzielanych zapachów! Poniżej znajdziesz wskazówki, jak znaleźć idealny kosmetyk dla siebie.

Dezodorant i antyperspirant to rodzaje kosmetyków używanych przez nas codziennie, zwłaszcza latem. Przez pocenie się tracimy pewność siebie, czujemy dyskomfort oraz potrzebujemy dodatkowej higieny. Nie tylko latem zauważamy mokre plamy potu na ubraniach. Przy nadmiernej potliwości nie jest wskazane noszenie ciasnych ubrań ani sztucznych tkanin.

Dezodorant, a antyperspirant – co wybrać?

Dezodorant, a antyperspirant? – różnice

Zadaniem dezodorantów jest maskowanie zapachu potu. Ich skład to głównie alkohol oraz substancje zapachowe i antybakteryjne. Pot z natury jest praktycznie bezzapachowy, jednak na skórze ulega rozkładowi, który wywołują bakterie, stąd pojawia się jego nieprzyjemny zapach. Zadaniem związków chemicznych zawartych w dezodorancie jest zmniejszenie ilości potu na skórze, a przez to zabieganie rozkładowi potu na skórze. Nie zmniejszają one jednak intensywności pocenia, ponieważ działają krótko i delikatnie.

Antyperspirant zaś obok substancji zapachowych i antybakteryjnych zawiera również związki chemiczne, które ograniczają ilość wydzielanego potu. Związkami tymi są alkaliczne sole glinu, które regulują intensywność pocenia się pod wpływem ciepła i wilgoci. Antyperspirant może nas chronić przed nieprzyjemnym zapachem nawet cały dzień, dopóki nie zostanie zmyty ze skóry.

Dezodorant, a antyperspirant – co wybrać?

Dezodorant czy antyperspirant? - wybór

To, czy wybierzemy dezodorant, czy antyperspirant zależy od kilku czynników. Jeśli nasz organizm w ciągu dnia wydziela niewielką ilość potu, wtedy wystarczy nam dezodorant. Antyperspiranty są natomiast polecane osobom, które na co dzień borykają się z nadmierną potliwością, która powoduje nieprzyjemny zapach, czy mokre plamy na ubraniach. Wybór odpowiedniego kosmetyku zależy również od określonej sytuacji. Wysoka temperatura latem, czy stresujące chwile mogą powodować nadmierne pocenie się również u osób, które na co dzień nie borykają się z tym problemem. Także uprawianie sportu oraz praca fizyczna powodują, że powinniśmy wybrać antyperspirant zamiast dezodorantu.

Dezodorant, a antyperspirant – co wybrać?

Dezodorant i antyperspirant – sposób użycia

Antyperspiranty używamy tylko na skórę pod pachami, nigdy na całe ciało! Antyperspirant nakładamy na umytą i suchą skórę, około 20-30 minut po kąpieli – dopiero wtedy wilgoć się wchłonie. Nie należy przesadzać z ilością nakładanego kosmetyku, wystarczą dwie warstwy.

Przy wyborze antyperspirantu warto się również kierować jego dodatkowymi właściwościami. Niektóre antyperspiranty zawierają substancje, które łagodzą podrażnienia po depilacji czy dodatkowo nawilżają i pielęgnują delikatną skórę pod pachami. Dostępne są również antyperspiranty hipoalergiczne polecane szczególnie osobom, których skóra jest wrażliwa lub skłonna do podrażnień.

Dezodorant z racji delikatniejszego i krótszego działania możemy używać kilka razy w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, żeby również stosować go na suchą i umytą skórę. Tutaj również jak w przypadku antyperspirantu wystarczą dwie warstwy kosmetyku.

Dezodorant, a antyperspirant – co wybrać?

Warto pamiętać

Pocenie się to proces niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, który między innymi reguluje temperaturę organizmu. Musimy zatem bezpiecznie stosować antyperspiranty, aby nie zablokować tego procesu. Stosujemy je tylko pod pachami, a wieczorem dokładnie zmywamy resztki kosmetyku ze skóry. Nie wolno ich stosować również na noc.